A Jászberény Triál Biciklisek Offical Oldala

Ezen az oldalon magárol a biciklirő a triálról és rólunk is megtudhatsz sok-sok mindent. Kellemes Böngészést kíván a jászberényi triál biciklisek csapatja!

UCI TRIAL Versenyszabályzat 2008

VERSENYSZABÁLYZAT 2008

ÁLTALÁNOS – MINDEN SZAKÁGRA VONATKOZÓ – SZABÁLYOK

1§.

A versenyzők versenyzési engedélye

1. Egy naptári évben egy kategórián belül egy versenyző részére csak egyetlen versenyzési engedély adható ki. Egy naptári évben a versenyző egyszer válthat kategóriát, a váltáskor az addig szerzett pontok törlődnek. Kategóriaváltás csak magasabb kategóriába történhet. A kategória váltás szabálya a versenyrendszerre vonatkozik (Magyar Kupa, Ranglista, Országos Bajnokság)!

2. A versenyek értékelése:

  • Országos Bajnokság: a verseny helyszínén.
  • Magyar Kupa összetett és Magyar Ranglista: év végi díjátadó ünnepségen.

2 §.

Öltözködés, felszerelés

1. A versenyzők mezeiken a közízlésnek megfelelő módon bármilyen céget, terméket vagy szolgáltatást reklámozhatnak.

2. A versenyzők a verseny során csak saját csapatuk mezét vagy a csapatvezetőjük által jóváhagyott mezt viselhetik. Ha a csapatnak nincs egységes meze, akkor bármilyen mezben indulhat a sportoló. Magyar Bajnoki és a nemzetközi szövetség által megkülönböztetett, pl. világbajnoki mezben csak azok a versenyzők indulhatnak, akik az előző idényben elérték a mez által kifejezett teljesítményt, abban a kategóriában, korosztályban és versenyszámban, ahol idén is indulnak. A galléron lévő csíkot a volt bajnokok 1 évig viselhetik, miután elvesztették bajnoki címüket (pl. a 2007-es bajnok a bajnoki mezt 2008-ban viselheti, a bajnoki csíkot a galléron 2009-ben, amennyiben 2008-ben elveszti bajnoki címét).

3. Fejvédő viselése becsatolva a pályabejáráson, edzésen és a versenyen is kötelező. A fejvédőnek vagy a DIN, vagy az ANSI nemzetközi szabványoknak meg kell felelniük.

4. A versenyeken csak emberi erővel hajtott két, maximum 29 colos kerékátmérőjű, kerékkel ellátott eszközzel lehet elindulni, amelyen nem lehet szöges gumi.

3§.

A versenyzők azonosítása

1. A versenyzők a rendezőség által biztosított hátszámot (ha van) és számtáblát (a továbbiakban rajtszám) kötelesek elölről olvashatóan a kerékpáron ill. a hátulról olvashatóan a ruházatukon elhelyezni (ha van).

2. A rajtszámok mérete elöl 18×18 cm, a rajtuk lévő szám magassága legalább 8 cm, szélessége legalább 1,5 cm legyen. A hátsó rajtszám mérete 18×16 cm, a rajtuk lévő karakter legalább 10 cm magas és legalább 1,5 cm széles legyen. Alternatív méretként elfogadható az A/5 méretű rajtszám.

3. A rajtszámokon csak a rendezőség ill. az MMTBSZSZ helyezhet el hirdetéseket, amelyek nem takarhatják el a számot vagy annak kis részét sem. Csak úgy lehet hirdetést elhelyezni, hogy a rajtszám felső illetve alsó részén legfeljebb 4 cm magasságú csíkban helyezkedjen el.

4. A rajtszámokon a számok színe fekete, betűtípusa Block vagy Arial. A rajtszámok intervalluma egyértelműen meg kell hogy határozza és meg kell hogy különbötesse a különböző kategóriákat. A fejjel lefelé is olvasható számok után javasolt pontot rakni a félreérthetőség elkerülése végett.

5. Rajtszámok rögzítésére szolgáló eszközökről mindig a rendezőknek kell gondoskodniuk.

6. A rajtszám csonkítása tilos, büntetést von maga után, kivéve akkor, ha a főbíró erre a versenyzőnek előzetesen engedélyt adott.

7. A rajtszámok egész évre szólnak.

5 §.

A versenyeken előforduló szabálytalanságok, és ezek büntetési mértéke

1. A pályán dolgozó hivatalos személyek kötelesek a zsűri valamelyik tagjának jelenteni az általuk észlelt szabálytalanságo(ka)t, amit a zsűri köteles megtárgyalni. Versenyzők jelzései esetén csak a hivatalos úton beérkező óvásokkal foglalkozhat a zsűri, a nézők véleménye csak akkor mérvadó, ha szabályos óvási folyamat során tanúként bármelyik fél megnevezi. Az elkövetett vétség súlyossága szerint az alábbi büntetések szabhatók ki:

  • szóbeli figyelmeztetés
  • pénzbüntetés, ami mindig az elit felnőtt nevezési díj kétszerese
  • hátrasorolás 3 helyezéssel
  • versenyből való kizárás
  • eltiltás

A büntetések közül a kizárást és a figyelmeztetést a bíró adhatja, az eltiltást, pénzbírságot és visszasorolást a bírói jelentés alapján az Elnökség.

6 §.

Óvások

1. Minden versenyző, aki úgy véli, hogy a verseny során igazságtalanság, szabálytalanság érte, a célvonalon történt áthaladását követően azonnal jelentenie kell óvási szándékát a Főbírónál. Ezt követően az óvást írásban is be kell jelenteni a célba érkezést követő fél órán belül a Versenyigazgatónál, 10 000 Ft óvadék elhelyezése mellett.

2. Az óvás jogosságát a zsűri bírálja el úgy, hogy mind az óvást benyújtó, mind az óvás sértettje által megnevezett tanúkat, ill. a helyszín közelében tartózkodó bírókat kötelesek meghallgatni. A tanúk az általuk észlelteket kötelesek röviden írásban összefoglalni, és aláírásukkal hitelesítve a zsűri rendelkezésére bocsátani.

3. Amennyiben az óvás jogosnak bizonyult, az eredményeket ennek megfelelően módosítani kell, az óvás benyújtójának a 10 000 Ft-ot vissza kell adni.

4. Az óvási döntés ellen fellebbezést lehet benyújtani az MMTBSZSZ Elnökségéhez 10 napon belül.

I. Triál

32 §

Általános magyarázatok

Triál versenyek megrendezésre kerülhetnek szabadban (a természeti környezetet szem előtt tartva) és csarnokokban (fedett pályás verseny) egyaránt.

A szervezők és a versenyzők kötelesek betartani az előírt óvintézkedéseket, általános UCI szabályzatokat, és a vonatkozó hazai szabályzatokat.

A szervező felelősségi körébe tartozik: a meghatalmazások, engedélyek megszerzése (közigazgatási vagy egyéb) nemzetközi versenyek megtartásához, és a tervezett versenypálya használatához.

A verseny folyamán a versenyzőknek fegyelmezetten kell viselkedni, valamint be kell tartani a UCI, MKSZ, MMTBSZSZ irányelveit és útmutatásait, így biztosítva mindenkinek egyenlő feltételeket.

33 §

Kategóriák

Magyarországon alkalmazott hivatalos triál versenyszámok a következők:

  • 20” (triál bicikli)
  • Junior (U19) – ez 2008-ban, az 1990-ben, vagy későbben születetteket foglalja magába.
  • Elit (19 éves kortól) – ez 2008-ben, az 1989-ben, vagy korábban születetteket foglalja magába.
  • 26” (mountain bike)
  • Junior (U19) – ez 2008-ban, az 1990-ben, vagy későbben születetteket foglalja magába.
  • Elit (19 éves kortól) – ez 2008-ban, az 1989-ben, vagy korábban születetteket foglalja magába.
  • Kezdő: kerékpár mérettől függetlenül – a junior korúak részére
  • Senior: kerékpár mérettől függetlenül – a felnőtt korúak részére

34 §

Versenyszabályok

1. A Pálya

A triál egy olyan típusa a kerékpáros versenyeknek, mely adott körökből áll, ezek pedig „ellenőrzött zónákból”, ún. szekciókból, melyek minimális hibaponttal teljesítendőek. A verseny teljes időtartamát mindig az adott összes akadály teljesítéséhez igazodva kell meghatározni.

2. Szekciók

A verseny szervezőjének mindig az egyes kategóriákhoz igazodva kell biztosítani az adott számú szekciót.

  • Elit Kategória: 6szekció 3 kör
  • Junior Kategória: 6szekció 3 kör
  • Senior Kategória: 4 szekció 3 kör
  • Kezdő Kategória: 4szekció 3 kör

A szekciók terjedelmére vonatkozólag a következő paraméterek javasoltak:

  • Hosszúság: minimum 10 m elit és junior kategóriákban.
  • Szélessége: minimum 1 m kormánymagasságnál

Minden kategóriában maximum 2 mesterséges szekció megengedett (kivéve a fedett pályás versenyeket). Egy szekciót akkor tekintünk mesterségesnek, ha az összes felhasznált anyag ill. elem mesterséges. Azon szekciók, melyek mind mesterséges, mind természetes elemeket is tartalmaznak nem minősülnek mesterségesnek.

Szekciók nehéz szakaszai. Minden egyes szekcióban maximum 3 „fő” nehéz rész, akadály megengedett, ezek lehetnek természetesek vagy mesterségesek egyaránt, pl.: szikla, víz, homok, lépcső, lejtő, farönk, cső, stb.

A szekció két oldalát szalaggal ajánljuk jelölni, 10cm és 30 cm közötti magasságban. A szalag olyan anyagból készüljön, hogy eséskor a versenyzőben ne tegyen kárt.

Minden szekciónak rendelkezni kell egy bejárati és kijárati „kapuval” melyek a start és a cél vonalát jelentik.

A bejárati kapu betűjele: „B”, a kijárati kapu betűjele: „K”.

Minden szekciónak tartalmaznia kell egy 3 méteres semleges területet a start vonal előtt, ahol csak egy résztvevő állhat.

A cél vonalnak legalább 3 méter távolságra kell lennie a legutolsó akadálytól, hogy elkerülhető legyen a vita az esetleges hibapontokról.

Mind a pálya megkezdését, mind pedig a befejezését az ELSŐ TENGELY a start ill. a cél vonalon való áthaladása jelenti.

A hivatalosan kijelölt pályákra a verseny megkezdéséig kerékpárral felmenni nem megengedett.

Ez előbbi megszegése esetén a versenyző nem indulhat a versenyen.

Egy szekció teljesítéséhez maximálisan 2 perc és 30 másodperc áll rendelkezésre, bár a versenybíróság ezt megváltoztathatja, az adott pálya nehézségi fokához igazodóan.

A szekciók kiválasztásánál, kialakításánál szintén figyelembe kell venni a következőkben meghatározott legnagyobb ugrásmagasságokat (amennyiben szükséges, a szekciót jelölő táblán ennek feltüntetése kérhető a rendezőtől):

  • 20”: fehér: 0,60 m maximum
  • 20 & 26”: kék: 0,80 m maximum
  • zöld: 1,00 m maximum
  • fekete: 1,20 m maximum
  • piros: 1,40 m maximum
  • sárga: 1,80 m maximum
  • Nők: rószaszín: 1,00 m maximum

A szekciókat egy maximum 2 km átmérőjű körben kell elhelyezni, egy olyan úthálózatot biztosítva azok között, melyen a résztvevők minden nehézség nélkül el tudnak igazodni.

A pályák helyét ábrázoló alaprajzot – térképet – a startnál és a célnál is el kell helyezni, hogy a versenyzők könnyebben beazonosíthassák a szekciókat pontos helyét.

Mindig az adott rendezvény szervezőjének a feladata annak eldöntése, hogy a szekciókat meghatározott sorrendben kell teljesíteni, vagy bármilyen sorrendben teljesíthetőek (természetesen egy körön belül).

A szekciókon a technikai küldöttség végezhet módosításokat két kör között, de csakis a versenybíróság beleegyezésével.

A versenyzőknek tilos a szekciókon bármilyen változtatást is végezni.

A szekciókat lábbal lehet bejárni.

3. Nevezés és start

A verseny megkezdése előtt minden versenyző részvételével egy megbeszélést kell tartani. Itt a résztvevőkkel a verseny menetéről minden fontos információt közölni kell. A megbeszélésen mindenkinek kötelező megjelenni, név szerinti szólítással kerülnek ellenőrzésre az indulók, akik ekkor kapják meg a pontozó kártyájukat.

A versenyzők indítása történhet perces időközönként, vagy csoportokban. Minden versenyzőnek saját feladata, hogy megjegyezze és betartsa saját indulásának időpontját.

4. Hibapontok; A verseny ideje

Baleset esetén a résztvevőt minél hamarabb elsősegélyben kell részesíteni, vagy amennyiben ez nem lehetséges, segítséget hívni. Az így szerzett időveszteséget magának kell vállalni.

A hibapontok jegyzése kettősen történik: egyszer a bíró beírja azokat a versenyző pontozókártyájára, amit minden résztvevő a kötelező eligazításnál kap meg. Másodszor pedig feljegyzi azokat a hibapont ellenőrző listára, ami minden szekció mellett található. Abban az esetben, ha a kettő között eltérés lenne, a bíró dönt.

A pálya pontosabb vonalvezetését, estleges technikai sajátságokat a szalagon belül nyilak jelölik – ezeknek megfelelően kell haladni a pályán. A különböző színű nyilak mindig a megfelelő kategória útját jelölik.

A versenyző ez előbbinek megfelelően szintén csak a saját kategóriája színével jelölt bejáratot használhatja. Ezeket egyértelművé téve két nyíllal kell jelölni, melyeket jobb, ill. bal felirattal is el kell látni.

A semleges zónával szemben a versenyzőnek ferdén kell állnia.

A kiesett versenyzőknek is kötelességük leadni a pontozókártyájukat.

A verseny teljes időtartamát a főbíróknak és a versenyszervezőnek együttesen kell megállapítaniuk.

Az idő jegyzése a startnál és a célnál történik. A versenyző versenyideje a célba való beérkezés, valamint az indulás időpontjainak különbsége, melyeket a pontozókártyára kell felvezetni, vagy számítógépes rendszeren nyilvántartani.

A verseny közben a megengedett a kerékpár szerelése, de ez nem történhet sem a szekción belül, sem pedig olyan helyen, ahol azzal más versenyzőket zavar, akadályoz, vagy veszélyeztet.

Tilos a versenyzőnek segíteni a verseny időtartama alatt. Amennyiben a versenyző a kísérőtől, nézőtől vagy bárki mástól segítséget elfogadni, ellenkező esetben ez 10 pontos büntetést von maga után.

Az alábbi hibapontok adhatóak a versenyzőknek:

  • Minden olyan megtámaszkodás (pályaelemen, akadályon vagy földön), ami segít a versenyzőnek visszanyerni az egyensúlyát – történjen az valamely testrésszel, vagy a kerékpár valamelyik részével, a gumikat kivéve: (1 pont). Ha a bicikli mozgásban van, akkor a pályaelemhez vagy akadályokhoz gyengén hozzáérni, érinteni, súrolni engedélyezett. Mozdulatlanul állni engedélyezett.
    Kieg. Ha a versenyző egyik lábát már letette az akadályra, akkor ezután, amíg a lábát fel nem emeli, az akadályok, pályaelemek a kerékpár bármely részével való érintéséért további hibapont nem jár.
  • A pedálon, rock ringen vagy bashguardon támaszkodni, pihenni talajon vagy akadályon: (1 pont)
    Kieg: kicsi ugrások, helyváltoztatások, amennyiben kisebb 1-3 cm, jóindulattal nem pontozandók, nagyobb helyváltoztatások esetén igen. Célszerű közös megbeszélésen a bírói testületnek az esetleges kritikus akadály előtt egyeztetni.
    Kieg: Olyan felugrásnál, kiállásnál, ahol a pedál, rock ring úgy ér hozzá az akadályhoz, hogy azon megtámaszkodás, lendületvétel nem történik, nem pontozandó. (sok esetben nehezen eldönthető)
  • Kieg: Pedál, és rock ring, ill. hajtókar együttes leérése: (1 pont)
  • A 2’30 perces alapidő túllépése (szekciónként): (1 pont 15 másodpercenként)
  • A pálya határait kijelölő szalag és nyilak alatt vagy fölött átmenni, a szalagot megemelni vagy elszakítani: (5 pont). A kerékpár valamelyik tengelyének (mint alkatrész!), vagy hosszirányú tengelyének a szalag vagy a nyilak vonalán való átlépése pontozandó. Tehát pl.: a kerék egy része a tengelyig kilóghat a szalagon kívülre is.
  • Egy másik kategória szekciójára bringával rámenni: (5 pont)
  • A kerékpárt a kormányon kívül máshol megfogva tartani: (5 pont)
  • Mindkét lábat egyszerre lerakni a földre, vagy akadályra: (5 pont)
  • Ha a szekció megkezdése (a bejárati kapu átlépése) után az első tengely ismételt áthaladása a bejárati kapu vonalán: (5 pont)
  • Mindkét lábbal a bicikli egyik oldalán állni, vagy azokat egyik oldalán tartani, ha valamelyik láb már a földre vagy akadályra le van rakva: (5 pont)
  • Elesni, bármely csípő feletti testrésszel a talajt érinteni, vagy leülni a talajra vagy akadályra: (5 pont)
  • Ha a versenyzőnek kigyűlik a maximális 5 hibapontja, a szekciót el kell hagynia.
  • Tilos a pontozókártyára a szekció megkezdése nélkül beírni az 5 pontot.
  • A talaj vagy akadály érintése kézzel, ha azzal a versenyző nem fogja a kormányt: (5 pont)

Kiegészítő büntetések

  • A start lekésése: (1 pont percenként) – amennyiben a start percenkénti indítással történik.
  • Segítséget kérni kísérőktől: (10 pont)
  • A pontozókártyát elhagyni, szekciót kihagyni: (10 pont)
  • Sportszerűtlen viselkedés: (10 pont)
  • A bajnokság minden fordulójában együttvéve háromnál több szekciót kihagyni: (kizárás)
  • Kihagyni vagy lerövidíteni egy kört: (kizárás)
  • A verseny feladása: (kizárás / feladva ) – eredménye helyére a „feladta” kerül.
  • Szekció felépítésén változtatni: (kizárás)
  • Megsérült versenyzőnek orvosi engedély nélkül a versenyt folytatni: (kizárás)
  • További hibapontokat a technikai delegáció is kiróhat a bizottság beleegyezésével, melyeket az addig megszerzett hibapontokhoz kell hozzáadni.
  • Amennyiben a versenyző a megadott időn belül nem fejezi be a versenyt, úgy az alapidőn túl minden megkezdett perc után fél pont büntetést kap.
  • Az alapidőt túllépő versenyzők kimaradnak a rangsorolásból.
  • A szabályok figyelmen kívül hagyása: a bukósisak viselésének elmulasztása (kizárás)
  • A szabályok figyelmen kívül hagyása a rajtszámmal kapcsolatban (annak elhelyezése a kerékpáron és a testen) - először részesüljön szóbeli figyelmeztetésben (10 pont)

5. Licence

Magyar Kupa futamon:

Elit és Junior kategóriában az indulás feltétele, Kedző és Senior kategóriában indulhatnak licencesek és nélküliek is, azonban csak a licenccel rendelkező versenyzők kerülnek rangsorolásra.

Országos Bajnokságon: az a licenccel rendelkező versenyző indulhat, aki az Országos Bajnokság megrendezése idején aktuális Magyar Kupa összetettben kategóriájában 1-8. helyezett. Magyar Bajnok adott korosztály legerősebb kategóriája adhatja, azaz Elit és Junior kategória 20” és 26”-ban.

6. Magyar Kupa pontozása

A Magyar Kupa pontozása a Mellékletben leírtak alapján történik.

7. Kategóriaváltás

Egy évben egyszer lehet kategóriát váltani, ez is csak az erősebb irányába történhet. Kategória váltáskor a korábbi kategória pontok törlődnek – vagyis év végén egy versenyző egy kategóriában lehet értékelt (Kezdő vagy Junior; illetve Senior vagy Elit)

Kötelező kategóriaváltás: az a versenyző, aki előző szezonban, Kezdő kategóriában indult, és abban a Magyar Kupa összetett, vagy az Országos Bajnokság 1-3. helyezését szerezte meg, továbbá 16 éves elmúlt (Figyelem! Csak a születési évet kell nézni; 2008-ban: 1990 és 1991-ben született) – annak adott szezonban kötelezően Junior kategóriában kell indulnia. Amennyiben már Elit kategóriába tartozna, oda kell fellépni. (2008-ben a 1989-ban születettek, akik a fenti feltételeknek megfelelnek).

8. Kötelező minimumdíjazás

Magyar Kupa futamokon és az Országos bajnokságon a rendezőnek biztosítania kell, hogy az UCI kategóriákban (Junior és Elit) 1-3. helyezetteknek kupa; Kezdő és Senior kategóriákban, pedig az 1. helyezettnek kupa, a 2-3. helyezetteknek érem.

9. A verseny menete

Magyar Kupa futamokon és az Országos Bajnokságon a következő időket kell tartani a verseny folyamán:

Időpont

Esemény

Kik

9:00-14:30

Nevezés

mindenki

10:00

Technikai eligazítás

Kezdő, Senior

10:10

Verseny megnyitó

mindenki

10:15

Start

Kezdő, Senior

12:00

Finish

Kezdő, Senior

12:05

Technikai eligazítás

Elit 20″, Junior 26″

12:15

Start

Elit 20″, Junior 26″

14:15

Finish

Elit 20″, Junior 26″

14:20

Technikai eligazítás

Elit 26″, Junior 20″

14:30

Start

Elit 26″, Junior 20″

16:30

Finish

Elit 26″, Junior 20″

17:00

Eredményhirdetés

mindenki

10. Nevezéssel kapcsolatos szabályok:

A versenyzők adatait minden kupafutamon és regionális versenyen egyeztetni kell a nevezésnél!

A kért adatok a következők : név; egyesület; lakcím; licence kártya szám. Az eredményeket szekciónként kell bevinni az Excel táblába, és azzal kell összeadni. A nem teljesített szekciókért a szabályzatban meghatározott számú bűntetőpont jár. A verseny rendezője köteles az adatokat Excel táblában az eredményekkel együtt eljuttatni a szakszövetségnek és a szakág vezetőnek, legkésőbb a versenyt követően 7 nappal.

11. Az óvás elbírálása:

A versenybírók és a főbíró közös döntése. Teljesen egyszerű szavazással történik. Abban az esetben ha a bírói gárda páros számú, a főbíró szavazata kettős, így mindenféle képen elkerülhető a „döntetlen eredmény”. További vonatkozó szabályok: lásd Általános szabályok!

A fent nem szabályzott kérdésekben a UCI előírásai érvényesek.

A Magyar MountainBike Szakági Szövetség elfogadta 2008.03.27-én.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 3
Heti: 22
Havi: 135
Össz.: 29 649

Látogatottság növelés
Oldal: UCI Triál Versenyszabályzat
A Jászberény Triál Biciklisek Offical Oldala - © 2008 - 2024 - jbtrial.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »